Жалынды ақын  Махамбет Өтемісұлы шығармашылығының білгірлері

 

«Жас дарын» мамандандырылған мектебінде 2019 жылғы 27 ақпанда Х облыстық «Махамбет оқулары» өтті. Оқуларға 5-11 сыныптарының 53 оқушысы, қалалық және аудандық кезеңдерінің жеңімпаздары қатысып, арасынан І, ІІ, ІІІ дипломдарына ие болған  24 оқушы озып шықты.

Конкурсқа жан-жақты дарынды, поэзияны сүйетін, ақынның шығармаларын мәнерлеп, көркем оқи алатын қасиеті, әрі ақындық қабілеті бар, күйлерін нақышына келтіріп орындайтын оқушылар қатысуда.

Қазылар алқасының шешімі бойынша «Ел құтқарар ер едім» (ақын өлеңдерін жатқа оқу) бағытында І дәрежелі дипломға – Ақсу қ. Қызылжар орта мектебінің 10 сынып оқушысы Кенжебаев Адильхан; ІІ дәрежелі дипломға – Ақсу қ. мамандандырылған гимназиясының 9 сынып оқушысы Хаманай Асхат, Аққулы ауданы Жабағылы орта мектебінің 7 сынып оқушысы Рахатбек Нұрсая, Ы.Алтынсарин ат. гимназия-интернатының 6 сынып оқушысы Қали Ақерке; III дәрежелі дипломға – Павлодар ауданы Кеңес негізгі мектебінің 8 сынып оқушысы Шакенов Балабек, Павлодар қ. №38 орта мектебінің 6 сынып оқушысы Рамазан Махамбет, Ақтоғай ауданы Мүткенов ат. орта мектебінің 9 сынып оқушысы Рымбек Абзал, Ертіс ауданы Абай орта мектебінің 7 сынып оқушысы Жамбылова Мергуль ие болды.

«Тартынбай сөйлер асылмын…» (жас ақындар) бағытында І дәрежелі дипломын – Ақтоғай ауданы Қараоба орта мектебінің 9 сынып оқушысы Қабиден Ділнәз; ІІ дәрежелі дипломын – «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 8 сынып оқушысы Кеңжебек Әл-Фараби, Железин ауданы №3 орта мектебінің 9 сынып оқушысы Мұхаметхали Айдана, Ы.Алтынсарин ат. гимназия-интернатының 10 сынып оқушысы Абдираимов Эрназ; III дәрежелі дипломын – Ақсу қ. мамандандырылған гимназиясының 9 сынып оқушысы Баянбатұлы Ерасыл, Ақсу қ. Қызылжар орта мектебінің 9 сынып оқушысы Мектепхан Сыдых, Ертіс ауданы №2 орта мектебінің 10 сынып оқушысы Серіг Иса, Екібастұз қ. №25 қазақ қыздар гимназиясының 10 сынып оқушысы Қыдырхан Жазира иеленді.

«Ұлы арман» (ән, күй орындау) бағытында І дәрежелі дипломмен –музыкалық мектеп-интернатының 8 сынып оқушысы Ахат Ахмеди; ІІ дәрежелі дипломмен – Шарбақты ауданы А.Құнанбаев ат. орта мектебінің 9 сынып оқушысы Хизир Нұрғиса, Ы.Алтынсарин ат. гимназия-интернатының 11 сынып оқушысы Абдираимов Ердәулет, Екібастұз қ. №18 орта мектебінің 10 сынып оқушысы Сериков Арман; ІІІ дәрежелі дипломмен – Ақсу қ. мамандандырылған гимназиясының 7 сынып оқушысы Алимжанов Алибек, Аққулы ауданы Лебяжі орта мектебінің 11 сынып оқушысы Бегжан Серікгүл, Баянауыл ауданы Қ.Сәтбаев ат. оқу-тәрбие кешенінің 9 сынып оқушысы Кеңес Сержан, Ертіс ауданы Панфилов орта мектебінің 10 сынып оқушысы Киноятова Залина марапатталды.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша

білім беру оқу-әдістемелік орталығы

Республикалық ғылыми жобалар конкурсында павлодарлық оқушыларының үлкен жетістіктері

Республикалық ғылыми жобалар конкурсы 2019 жылғы 13–16 ақпан аралығында Алматы қ. «Бөбек» ұлттық ғылыми-тәжірибелік, білім беру және сауықтыру орталығы негізінде өткізілді. Ашықтық пен ақиқаттық мақсатында алғаш рет оқушылардың ғылыми жарыстары онлайн режимде өтті.   

Ғылыми жобалар конкурсына 14 облыс, Алматы, Астана, Шымкент ққ. және республикалық білім беру ұйымдарынан 800 оқушы қатысты. Павлодар облысынан облыстық кезеңінің 46 жеңімпаздары мен жүлдегерлері 35 жобамен қатысты.

Ғылыми сайыс 4 бағыт бойынша жүргізілді:

– экономикалық және әлеуметтік процестерді математикалық модельдеу (секциялар: математика, қолданбалы математика, экономика, информатика);

– ғылыми-техникалық прогресс – экономикалық өсудің негізгі буыны (секциялар: физика, техника, Жер және Космос туралы ғылымдар);

– таза табиғи орта – Қазақстан – 2030 стратегиясын іске асырудың негізі (секциялар: биология, химия, қоршаған орта мен адам денсаулығын қорғау);

– Қазақстанның тарихи ескерткіштері және болашақ дамуы бар саяхат маршруттары (секциялар: тарих, өлкетану, этномәдениеттану, әдебиет, тіл білімі, құқықтану).

Конкурс қорытындысы бойынша үздік командалар анықталды: Гран-при – «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ командасы, І орын – Алматы қаласының командасы, ІІ орын – Павлодар облысының командасы, ІІІ орын – Жамбыл және Шығыс Қазақстан облыстарының командалары.

Павлодар облысының командасы 5 алтын, 4 күміс, 12 қола медальдарын иеленіп, «Ең үздік команда-2019» сертификаты мен екінші орынға ие болды.

І орын – Баянауыл ауданы Майқайын №2 ЖОББМ 10 сынып оқушысы Капаров Нияз; Павлодар қ. №40 ЖОББМ 11 сынып оқушысы Дунаев Михаил; облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатының 10 сынып оқушысы Мукина Даяна; Павлодар қ. №16 лицей-мектебінің 10 сынып оқушысы Мельник София; Ы.Алтынсарин ат. дарынды балаларға арналған облыстық қазақ гимназия-интернатының 10 сынып оқушысы Мухаметхан Адия. 

ІІ орын – «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 10, 11 сынып оқушылары Сыпатаев Алишер, Қуаныш Еркебұлан; Екібастұз қ. №24 гимназия-мектебінің 9, 10 сынып оқушылары Тренбач Иван, Габдрафикова Амина.  

ІІІ место – «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 11 сынып оқушысы Муратов Ислам; дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 9 сынып оқушысы Жангазинова Жаслин; облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатының 9, 10, 11 оқушылары Егінбай Асылхан, Капенов Бауыржан, Жетписов Адильхан, Айгазинова Дильназ, Феримхан Арқалық, Кизат Мадина, Рамазанова Айғаным; Екібастұз қ. «Зерде» мамандандырылған мектебінің 9 сынып оқушылары Жумадилова Альмира, Манапова Зарина; Екібастұз қ. №9 ЖОББМ 11 сынып оқушысы Дубкова Дарья.

ҚР БҒМ «Дарын» РҒПО-ның Құрмет грамотасы – Абай ат. №10 лицей-мектебінің 8, 10 сынып оқушылары Жалелиден Дана, Оспанов Ержан; Павлодар ауданы №1 Чернорецк ЖОББМ 9 сынып оқушысы Тлеген Айнур; облыстық әскери мектеп-интернатының 11 сынып оқушысы Мухтаров Архат.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

оқу-әдістемелік орталығы

Беделді жеңіс

«Балдәурен» республикалық оқу-сауықтыру орталығында (Щучинск қ.) 2019 жылғы 30 қаңтар – 1 ақпан күндері 1-7 сынып оқушылары арасындағы «Зерде» зерттеу жұмыстары мен ғылыми жобалары конкурсының республикалық кезеңі өтті. Конкурсқа Қазақстанның барлық өңірлерінен қатысқан 400-дан астам жас ізденушілердің ішінде Павлодар облысының 23 оқушысы болды. Жас дарындарымыз математика, информатика, физика, техника, психология, химия, биология, экология, әдебиет, тіл білімі, тарих, өлкетану, этномәдениеттану бойынша 17 жоба ұсынды.

Екінші жыл қатарынан Павлодар облысының командасы 100% қатысу сапасын көрсетуде. Биылғы конкурста біздің балалар 10 бірінші, 3 екінші, 4 үшінші жүлделі орындарды жеңіп алды.  

Жеңімпаз атағына ие болғандар: «орыс тілі мен әдебиеті» секциясы бойынша дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 5, 7 сынып оқушылары Сулейменова Альвина, Сулейменова Адия; «математика және информатика» секциясында Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 5 сынып оқушысы Лозинский Андрей; «медицина және психология» секциясында дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 2 сынып оқушысы Дворецкий Гордей, Павлодар ауданы Чернорецк №1 орта мектебінің 7 сынып оқушысы Сарсенова Дильназ; «физика және техника» секциясында дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 5 сынып оқушылары Баженов Мансур, Сапаров Мирас; «валеология және экология» секциясында дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 6 сынып оқушысы Исенова Айша, Павлодар қ. №16 лицей-мектебінің 5 сынып оқушысы Тусупаева Айжан, Павлодар қ. №29 орта мектебінің 4 сынып оқушысы Тутунбаева Мелек; «тарих, өлкетану, этномәдениеттану» секциясында Ақтоғай ауданы Қараоба орта мектебінің 5 сынып оқушылары Еркебаев Бислам мен Еркебаев Бибарс, Павлодар қ. №21 орта мектебінің 2 сынып оқушысы Пархомчук Мариям.

ІІ орынды «орыс тілі мен әдебиеті» секциясы бойынша дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 3 сынып оқушылары Бостекпаева Зарина, Ибраев Асанали; «математика және информатика» секциясында дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 3 сынып оқушысы Абенов Бауыржан; «биология және химия» секциясында Павлодар қ. №21 орта мектебінің 2 сынып оқушысы Турий-Ладыко Платон жеңіп алды.

ІІІ орын иегерлері: «қазақ тілі мен әдебиеті» секциясында Екібастұз қ. С.Торайғыров ат. №22 гимназия-мектебінің 4 сынып оқушылары Муратжанов Ерасыл, Рашит Әділ; Екібастұз қ. №25 қазақ қыздар гимназиясының 7 сынып оқушылары Алпысбаева Ильназ, Туякова Арайлым; «физика және техника» секциясында Павлодар қ. №39 орта мектебінің 3 сынып оқушысы Ястребов Илья; «биология және химия» секциясында Павлодар қ. №21 орта мектебінің 5 сынып оқушысы Абубакаров Мухаммед.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

 оқу-әдістемелік орталығы

Жас бағдарламалаушылар сайысы

Дарынды ер балаларға арналған «Білім-инновация» лицей-интернатында 2019 жылғы 1 ақпан күні өткізілген бағдарламалау бойынша VIII облыстық жасөспірімдер олимпиадасында 29 оқушы бақ сынасты.

Олимпиада қорытындысы бойынша І орынды облыстық көп салалы көптілді лицей-интернатының 8 сынып окушысы Мысанов Арман, дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 8 сынып оқушылары Гончаров Матвей, Трусов Егор, Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Семкин Влад жеңіп алды; ІІ орынға дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 8 сынып оқушылары Васин Евгений, Аникин Федор, дарынды ер балаларға арналған «Білім-инновация» лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Қасымхан Анай, облыстық көп салалы көптілді лицей-интернатының 8 сынып окушысы Сулейменов Диас ие болды; ІІІ орынды «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 8 сынып оқушылары Сарбупеев Сулейман, Косанов Адильхан, Каржаспаев Ансар, Павлодар қ. №34 орта мектебінің 7 сынып оқушысы Колодин Максим, Ы.Алтынсарин ат. дарынды балаларға арналған облыстық қазақ гимназия-интернатының 8 сынып оқушысы Каббар Ақдәулет иеленді.

Кұрмет грамотасымен дарынды ер балаларға арналған «Білім-инновация» лицей-интернатының 7, 8 сынып оқушылары Садвакасов Муслим, Жеңісбек Әлихан, дарынды балаларға арналған Абай ат. №10 лицей-мектебінің 7 сынып оқушысы Келден Алихан, Павлодар қ. №34 орта мектебінің 7 сынып оқушысы Малыгин Максим, дарынды қыз балаларға арналған «Білім-инновация» лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Бейсембай Үмітжан, Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 7 сынып оқушысы Рябицкий Влад марапатталды.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша

білім беру оқу-әдістемелік орталығы

Биология пәнінен үздік жасөспірімдер

Облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатында 2019 жылғы 24 қаңтар күні биология пәнінен VIІІ облыстық жасөспірімдер олимпиадасының қорытындысы жасалды. Биологияның үздік білгірлері сайысына 80 оқушы түсті.

Төрт сағаттық жарыста озып шыққан жеңімпаз – Екібастұз қ. «Зерде» мамандандырылған мектебінің 8 сынып оқушысы Сейтказина Аяулым.

Екінші орынды дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Найда Ульяна және облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Абильмажитова Алина иеленді.

Үшінші орынға «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 7, 8 сынып оқушылары Саянова Аяна, Акимжан Дариға, дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Ермолаева Дарья, облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған көптілді лицейінің 8 сынып оқушысы Махаматали Бексултан ие болды.

Құрмет грамотасымен облыстық көп салалы дарынды  балаларға арналған лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Иманшарипова Әлия және Ақсу қаласы мамандандырылған гимназиясының 8 сынып оқушысы Айдасов Мадиар марапатталды.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

оқу-әдістемелік орталығы

Жас физиктердің дәстүрлі олимпиадасы

Дарынды балаларға арналған №3 гимназиясында 2019 жылғы 17 қаңтар күні физика пәнінен VІІІ облыстық жасөспірімдер олимпиадасы өтті. Сегіз жыл қатарынан жасөспірімдер олимпиадасы облысымыздың барлық мектептерінен ең талантты, дарынды оқушыларды жинайды. Олимпиадаға Павлодар, Ақсу, Екібастұз ққ., Павлодар облысының аудандары жалпы орта білім беру, мамандандырылған мектептерінің 75 оқушысы қатысты.

Олимпиада қорытындысы бойынша ең жоғары нәтижені дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебі көрсете алды.

І орынды дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 8 сынып оқушылары Рахимжанов Динмухамед иеленді.

ІІ орын иегерлері: дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 6, 8 сынып оқушылары Роговский Владимир және Лим Владимир.

ІІІ орынға дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 7 сынып оқушылары Клименко Марк, Хачунский Тимофей, Шишкин Алексей, «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 8 сынып окушысы Темирзинова Мерей ие болды.

Құрмет грамотасымен «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 8 сынып окушысы Утенов Ансар және Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Линник Дарья марапатталды.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

оқу-әдістемелік орталығы

Облыстық «Ақберен» байкауының жұлдыздары

Облыстық білім беру басқармасының және «Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығының ұйымдастыруымен 2019 жылғы 15 қаңтарда дарынды балаларға арналған облыстық көп салалы лицей-интернатында облыстық «Ақберен»  байқауы өтті. Байқауға 10 аудан, 3 қала және мамандандырылған мектептерден 8-11 сыныптарының 111 оқушысы қатысты. Олардың арасынан 39 оқушы оза шықты.

Шешендік өнер бағыты бойынша І дәрежелі дипломмен Баянауыл ауданы З.Ақышев орта мектебінің 11 сынып оқушысы Мүбарак Айдана; ІІ дәрежелі дипломмен  дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 6 сынып оқушысы Асығатұлы Шынғыс, дарынды балаларға арналған Абай атындағы № 10 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Нығметулла Камила; ІІІ дәрежелі дипломмен Ақсу қаласының мамандандырылған гимназиясының 9 сынып оқушысы Хаманай Асхат, «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 10 сынып оқушысы Ахметова Адия, Екібастұз қаласы «Зерде» мамандандырылған мектебінің 10 сынып оқушысы Нығмет Айтолқын, облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатының 9 сынып оқушысы Жомартов Мейрам марапатталды.

Көркем сөз оқу бағыты бойынша І дәрежелі дипломмен дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 11 сынып оқушысы Оразбаев Марлен; ІІ дәрежелі дипломмен дарынды ер балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» лицей-интернатының 8 сынып оқушысы Даулетқан Нұр, Назарбаев Зияткерлік мектебінің 11 сынып оқушысы Төреханұлы Алтынбек; ІІІ дәрежелі дипломмен Ақсу қаласының мамандандырылған гимназиясының 9 сынып оқушысы Дарханбеков Жомарт, Баянауыл ауданы №1 Майқайын орта мектебінің 9 сынып оқушысы Дәулетбек Ақерке, дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының  11 сынып оқушысы Илимхан Ақерке марапатталды..

Шығарма жазу бағыты бойынша І дәрежелі дипломға Успен ауданы №3 орта мектебінің 11 сынып оқушысы Бердмұрат Марат; ІІ дәрежелі дипломға дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 9 сынып оқушысы Ерғали Назерке, Назарбаев Зияткерлік мектебінің 11 сынып оқушысы Қаирбаева Айдана; ІІІ дәрежелі дипломға «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 11 сынып оқушысы Мұхаметжан Аружан, Ақсу қаласы №2 орта мектебінің 9 сынып оқушысы Оспан Толқын, Павлодар қаласы №33 орта мектебінің 9 сынып оқушысы Құнашева Ділнұр ие болды.

Ақындар мұшәйрасы бағыты бойынша І дәрежелі дипломмен дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 11 сынып оқушысы Гүлнәр Жанболат; ІІ дәрежелі дипломмен Павлодар ауданы Ямышев орта мектебінің 9 сынып оқушысы Ермекұлы Ернұр, дарынды балаларға арналған облыстық көп салалы лицей-интернатының 11 сынып оқушысы Феримхан Архалық, Ертіс ауданы №2 орта мектебінің 10 сынып оқушысы Сериг Иса, ІІІ дәрежелі дипломмен Май ауданы Ақжар орта мектебінің 9 сынып оқушысы Саттибай Марал, Аққулы ауданы Лебяжі орта мектебінің 10 сынып оқушысы Тілеген Айбек, Железин ауданы №3 орта мектебінің 9 сынып оқушысы Мұхаметқали Айдана, Ақсу қаласы Қызылжар орта мектебінің 9 сынып оқушысы Мектепхан Сыдых марапатталды.

Ұлттық аспапта ойнау бағыты бойынша І дәрежелі дипломға «Музыкалық колледж  дарынды балаларға арналған музыкалық мектеп-интернатының» 8 сынып оқушысы Ахат Ахмади; ІІ дәрежелі дипломға Павлодар ауданы Красноармейка орта мектебінің 9 сынып оқушысы Кабиденов Алдияр, Екібастұз қаласы № 22 мектеп-гимназиясының 8 сынып оқушысы Аллажарова Динара, дарынды ер балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Арынов Даниял; ІІІ дәрежелі дипломға дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 7 сынып оқушысы Серік Бексолтан, Май ауданы Көктөбе орта мектебінің 8 сынып оқушысы Оразбай Айгерім, Назарбаев Зияткерлік мектебінің 8 сынып оқушысы Бәкір Дария, Теренкөл ауданы Қ.Оспанов атындағы № 3 орта мектебінің 9 сынып оқушысы Нургазинова Зарема ие болды.

Ақындар айтысы бағыты бойынша І дәрежелі дипломмен Баянауыл ауданы Ш.Айманов атындағы мектеп-интернатының 11 сынып оқушысы Базарбай Азамат; ІІ дәрежелі дипломмен Екібастұз қаласы № 22 мектеп-гимназиясының 8 сынып оқушысы Қайдаров Бексултан; ІІІ дәрежелі дипломмен дарынды балаларға арналған Ы.Алтынсарин атындағы гимназия-интернатының 7 сынып оқушысы Сәулет Нұршапағат, Аққулы ауданы Абай атындағы орта мектебінің 8 сынып оқушысы Имантай Мағзым марапатталды.

І дәрежелі дипломға ие болған 6 оқушы 2019 жылғы сәуір айында өткізілетін республикалық «Ақберен» байқауына жолдама алды.

Жасөспірімдердің жаңа ізбасарлары

Сегізінші жыл қатарынан жасөспірімдер олимпиадасы Павлодар облысының мектептерінен ең талантты, дарынды оқушыларды жинайды. Білім беру басқармасының жоспарына сәйкес 2019 жылғы 11 қаңтарда дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінде математика пәнінен VІІІ облыстық жасөспірімдер олимпиадасы өткізілді. Жылдан жылға олимпиада қатысушыларының саны өсуде. Биыл 7-8 сыныптардан 111 оқушы қатысты.

Олимпиада қорытындысы бойынша ең жоғары нәтиже берген оқушылар І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломдармен марапатталды және Қ. И. Сәтбаев атындағы Халықаралық олимпиадасына жолдама алды.

І орынды дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 7 сынып оқушысы Кузьмичева Элина иеленді.

ІІ орын иегерлері – «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 8 сынып оқушылары Темирзинова Мерей мен Абай Диана, дарынды балаларға арналған  №8 лицей-мектебінің 6, 8 сынып оқушылары Роговский Владимир мен Шварц Максим, Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Крючков Владислав, дарынды балаларға арналған Абай ат. №10 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Кенжебаева Айжан.

ІІІ орынға дарынды балаларға арналған № 8 лицей-мектебінің 7, 8 сынып оқушылары Галикберова Милана, Егорченков Платон, Погудина Кристина, Грицай Майя, Ибраев Алдияр, Хачунский Тимофей, Екібастұз қ. дарынды балаларға арналған №1 лицей-мектебінің 8 сынып оқушысы Линник Дарья, облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Аубакиров Жаслан ие болды.

Құрмет грамотасымен Ы.Алтынсарин ат. дарынды балаларға арналған облыстық қазақ  гимназия-интернатының 8 сынып оқушысы Аянбек Жанболат, дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінің 7 сынып оқушысы Шишкин Алексей, дарынды балаларға арналған №3 гимназиясының 7 сынып оқушылары Жақсылық Шынғыс және Семёшкин Егор, дарынды ер балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» лицей-интернатының 7 сынып оқушысы Қайролла Мадияр, «Жас дарын» мамандандырылған мектебінің 7 сынып оқушылары Жанахметов Ансар және Матайбай Бекжан марапатталды.

«Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

оқу-әдістемелік орталығы

«Латын емлесін сауатты меңгерудің тиімді жолдары (теориядан тәжірибеге )» атты халықаралық ғылыми-әдістемелік семинар

2019 жылғы қаңтардың 8-9 күндері Павлодар облысының тілдерді дамыту жөніндегі басқармасы Инновациялық Еуразия университетімен бірлесіп «Латын емлесін сауатты меңгерудің тиімді жолдары (теориядан тәжірибеге)» атты тақырыпта ғылыми-әдістемелік семинар өткізді.

Семинар Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты бағдарламалық мақаласы аясында Инновациялық Еуразия университетінде өтті. Латын әліпбиіне көшу – еліміз үшін жасалған маңызды қадамдардың бірі. Себебі латын әліпбиіне көшу – қазақ тілінің халықаралық дәрежеге шығуына жол ашады.

Іс-шара аясында латын әліпбиіне көшу үрдісін оқу-әдістемелік және ғылыми жағынан қолдаудың маңызды міндеттері белгіленді. Бұл ретте, болашақ педагог кадрларға қосымша білім беру бағдарламаларын ұйымдастыру, латын әліпбиінде жазылған оқу-әдістемелік, мультимедиялық құралдар әзірлеу, латын әліпбиінде іс жүргізуді жолға қою, профессор-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыру және т.б. маңызды шаралар қарастырылды.

Семинар жұмысына жоғары оқу орындарының оқытушылары, мектеп мұғалімдері, магистранттар, ғылыми қызметкерлер, «Филология» мамандығының жоғарғы курс студенттері және мемлекеттік құрылымдар, кәсіпорындар және ұйымдардың қызметкерлері қатысты.

Павлодар облысының тілдерді

дамыту жөніндегі басқармасы

Облыс жас зияткерлерінің кешенді олимпиадасы

 «Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығы «Финист» компаниясымен бірлесіп 2018 жылғы 20 желтоқсанда 5-6 сынып оқушыларына арналған  VІI облыстық кешенді олимпиадасын өткізді. 

Олимпиада онлайн режимде 5 мамандандырылған мектебі негізінде өткізілді: Екібастұз қ. «Зерде» мамандандырылған мектебінде, Ақсу қ. мамандандырылған гимназиясында, дарынды ер балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» лицей-интернатында, «Жас дарын» мамандандырылған мектебінде, дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебінде.

Іс-шараға 143 оқушы қатысты, соның ішінде 22 оқушы – үш қаладан, 41 оқушы –10 ауданнан, 80 оқушы – мамандандырылған мектептерден.

Қатысушылар математикалық және жаратылыстану-ғылыми сауаттылығын тексеру мақсатында кешенді және құрылымдық тапсырмалар орындады. Жеке мәтіндер ретінде дайындалған әр бағыттағы тапсырмалар қатысушылардың әр түрлі пәндік саладағы білімдерін анықтайтын мәселелерді, дұрыс дәйектелген математикалық ой-пікірлерін айта білу, қоршаған әлемді түсінуге қажетті қорытынды жасау, білімді тәжірибеге айналдыру ептіліктерін қамтыды. Бұндай тапсырмалар орта буын оқушыларының жоғары деңгейдегі дербестігін, функционалдық сауаттылығын, мәтіндік тапсырмаларымен жұмыс жасау ептілігін дамытып, зияткерлік іс-шаралардың заманауи талаптарына сәйкестенеді.

Олимпиада қорытындысы бойынша жүлделі орындар осылайша үлестірілді: І орын – 9, ІІ орын – 20, ІІІ орын – 28 оқушы.

Ең көп жүлделі орынды иеленген: дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебі (13 қатысушыдан – 12), дарынды балаларға арналған №3 гимназиясы (11 қатысушыдан – 7), дарынды балаларға арналған Абай атындағы №10 лицей-мектебі (9 қатысушыдан – 6),  «Жас дарын» мамандандырылған мектебі (10 қатысушыдан  – 6), Ақсу қ. мамандандырылған гимназиясы (8 қатысушыдан – 5) және Павлодар қ. мектептері (7 қатысушыдан – 5).

Өкінішке орай, ауылдық жалпы орта білім беру мектептері олимпиадада нәтиже көрсете алмады.

 «Ертіс дарыны» өңірлік қосымша білім беру

оқу-әдістемелік орталығы